A rendőrségnek kettős feladata van a tüntetésekkel kapcsolatban. Egyrészt biztosítania kell, hogy a tüntetés résztvevői szabadon és biztonságos körülmények között, külső akadályoztatás nélkül kifejezhessék a véleményüket, vagyis a gyülekezési jog érvényesülését. Másrészt azért is a rendőrség felel, hogy a gyűlés jogszerű keretek között maradjon. Ezzel a közbiztonságot, a közrendet és mások jogait védi.
Mindezek mellett a rendőrségnek a tüntetések során is a rendőrségi törvényben részletezett alkotmányos kötelezettségeinek - a bűncselekmények megakadályozása és felderítése, a közbiztonság és a közrend védelme - kell eleget tennie.
A cikk naprakész: 2022.10.05.
Nincs ilyen, kizárólag a rendőrségnek van hatásköre minden olyan hatósági döntés meghozatalára, ami a gyülekezési jog közterületen való gyakorlását érinti. Ha szükséges, akkor a rendőrségnek kell felvenni és tartani a kapcsolatot a közrend és közbiztonság fenntartásában érintett belügyi szervekkel, a bíróságokkal, az érintett közút vagy közterület kezelőjével, illetve a tömegközlekedési eszköz üzemeltetőjével.
(Magánterületen viszont csak a tulajdonos engedélyével szervezhetsz tüntetést, ott pont a rendőrségnek nincs hatásköre, és erről tájékoztatnia is kell a bejelentőt. Erről részletesen itt olvashatsz. LINK: tüntetés magánterületen)
A rendőrség felel azért, hogy a tüntetés résztvevői szabadon és biztonságos körülmények között, külső akadályoztatás nélkül kifejezhessék a véleményüket, kívülállók, egyet nem értők, ellentüntetők ne zavarhassák meg a gyűlést. Bűncselekménynek minősül, ezért a rendőrségnek meg kell akadályoznia azt, hogy a gyűlés résztvevőit gyülekezési joguk gyakorlásában erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályozzák, hogy egy gyűlést ellehetetlenítsenek, hogy a gyűlés vezetőjének vagy a rendezőknek erőszakkal vagy fenyegetéssel ellenszegüljenek, vagy őket bántalmazzák.
De nemcsak a jogsértő beavatkozásokkal szemben kell védelmet nyújtania a rendőrségnek. Versengő, vagyis ugyanarra a helyszínre és időpontra szervezett tüntetések esetén azt kell biztosítania, hogy a párhuzamos rendezvények zavartalanul, és egymást meg nem hiúsítva megvalósuljanak. (A versengő tüntetésekről itt olvashatsz bővebben)
A gyülekezési törvény együttműködési kötelezettséget ír elő a szervező és a rendőrség számára. Arról, hogy ez pontosan mit jelent a szervező számára, itt írunk részletesen. A gyülekezési törvény szerint az alábbiak tartoznak az együttműködésbe a rendőrség részéről:
A szervező mellett a rendőrség is felel azért, hogy a gyűlés békés legyen és jogszerű keretek között maradjon. Ennek körében kötelező jelleggel előírhatja a gyűlés rendjének fenntartása, valamint a közrend biztosítása érdekében a tüntetés megtartásának feltételeit (pl. a rendezők számát), ha pedig ez sem volna elég, legvégső esetben akár meg is tilthatja egy tüntetés megtartását. Ezekről itt olvashatsz bővebben.
Ha egy békés tüntetésen rendbontó személyek vagy csoportok, illetve erőszakos ellentüntetők jelennek meg, akkor a rendőrségnek intézkednie kell velük szemben, meg kell védenie a gyűlést.
Ha az egész gyűlés békétlenné válik, a rendőrség feloszlatja azt. Erről részletesebben itt olvashatsz.
Ha részt veszel egy tüntetésen, és kérdésed van, vagy valamilyen problémát szeretnél jelezni, elsősorban a szervezőkhöz, vagy az általuk megbízott rendezőkhöz fordulj. Őket a rendező feliratú mellényről vagy karszalagról ismerheted meg.
Fontos, hogy ha jogsértést tapasztalsz, veszélyben érzed magad vagy személyi sérülést látsz, a jelen lévő rendőröket is tájékoztasd!