Ha gyűlést szervezel, annak bejelentésével a rendőrséget tájékoztatod arról, hogy egy bizonyos közterületet szeretnél igénybe venni tüntetésre, vagyis egy politikai szabadságjog gyakorlására. Bár sokan így nevezik, a tüntetések bejelentése nem engedélyezési eljárás, csak tájékoztatási kötelezettség!
Valószínűleg igen, a tüntetéseket szinte mindig be kell jelenteni. A bejelentés nem ellened van, hanem azért, hogy a rendőrség fel tudjon készülni a rendezvényre: megtehesse a szükséges biztosítási intézkedéseket, értesíthesse az érintett szervezeteket (például a közút kezelőjét,közlekedési társaságot vagy a mentőszolgálatot), és fel tudja hívni az emberek figyelmét az eseménnyel járó változásokra, például ha módosul a forgalom rendje. A rendőrségnek joga van azt is megvizsgálni, hogy nem jogsértő-e a tervezett rendezvény.
Nem kell bejelentést tenned, ha:
az esemény valójában nem is tüntetés, nem közüggyel kapcsolatos
nem véleménynyilvánítás, hanem családi, kulturális, vallási vagy sportrendezvény (esküvő,koncert, körmenet, futóverseny, stb.). Ilyenkor közterület-használati engedélyt kell kérned a közterület kezelőjétől, rendszerint a helyi önkormányzattól.
a tüntetést nem közterületen (út, utca, tér, stb.), hanem magánterületen szeretnéd tartani. A magánterületeken tartandó tüntetésekről itt olvashatsz.
Legkorábban a tüntetést megelőző három hónappal, legkésőbb pedig 48 órával azelőtt, hogy elkezdenéd nyilvánosan hirdetni az eseményt. A rendőrségnek 48 órája van arra, hogy döntést hozzon, ennek lejártával úgy kell tekinteni, hogy a bejelentést a rendőrség tudomásul vette.
Két kivétel van az általános bejelentési szabályok alól:
1. Sürgős/gyors reagálású gyűlés esetén a minimális 48 órás határidőt nem kell betartani, a bejelentés előtt is elkezdheted hirdetni a gyűlést. Erre akkor van lehetőség, ha a határidő betartása veszélyeztetné a gyűlés célját: például egy törvény elfogadása ellen már csak a parlamenti szavazás után lehetne tiltakozni.
Az ilyen tüntetést is be kell jelenteni, az arra okot adó esemény után haladéktalanul, még aznap kell. Ilyenkor a bejelentésben el kell küldeni a rendőrségnek a tüntetés nyilvános felhívását is(például a Facebook eseményt), a sürgősséget pedig meg kell indokolni.
2. A spontán módon, szervező nélkül kialakuló tüntetések esetében senkinek nincs bejelentési kötelezettsége. A bejelentés elmaradása azonban csak akkor igazolható, ha a gyülekezést egy azt közvetlenül megelőző indok váltotta ki, és valóban tervezés és szervező nélkül alakult ki. Az ismerősök közötti üzenetváltások még nem minősülnek szervezésnek, nyilvános felhívásnak, ilyenkor még lehet spontán a tüntetés.
A bejelentés elmulasztása nem főbenjáró bűn, pusztán a bejelentés elmulasztása miatt a rendőrség nem oszlathat fel egy békés tüntetést. A szervezőnek azonban szabálysértési felelősséggel kell számolnia: aki elmulasztja a közterületen megtartott tüntetése bejelentését,szabálysértést követ el és pénzbírsággal sújtható. A bírság legnagyobb összege 150 000 forint.
A gyűlést a területileg illetékes rendőrkapitányságnak, Budapesten a BRFK-nak kell bejelenteni. Több rendőrkapitányság illetékességi területét érintő gyűlést mindegyiknek be kell jelenteni. A bejelentést megteheted
papír alapon benyújtva (személyesen leadva vagy postai úton, itt találod a rendőrkapitányságok postacímét) A papír alapú bejelentéshez ITT tudod letölteni a mintánkat .docx formátumban.
Bár az űrlapon szinte minden egyértelmű, adunk pár támpontot, hogy mire kell figyelned a kitöltésnél:
Ha bármelyik lépésnél elakadnál, hívd a jogsegély-szolgálatunkat (keddenként 14:30 és 17:00 óra között, csütörtökönként 10:00 és 12:00 óra között), vagy írj emailt “Gyülekezés bejelentése” tárggyal a jogsegely@tasz.hu-ra, és segítünk!